TATARSTÁN
V KOSTCE

OBJEVUJTE
 Objevte-tatarstan.cz > Tatarstán v kostce

Kde se východ potkává se západem

Tolerance je nejvýraznějším znakem republiky Tatarstán. Možná znáte pořekadlo: svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého. Obyvatelé Tatarstánu podle této staré moudrosti žijí. Mír a přívětivost jsou hlavními hodnotami předávanými z generace na generaci. Vzájemné porozumění je u tak různorodých kultur žijících spolu po celá staletí naprosto zásadní. Naučili se porozumět si na první pohled. Nejkrásnější na tomto spojení je, že si západní i východní kultury dokázali zachovat svoji individualitu. Unikátní tradice dvou kultur se odráží ve všech aspektech života: v architektuře, ve veřejných institucích, státních svátcích i festivalech.

Soutok řek Volha a Kama

Zdá se, že osud Tatarstánu byl definován jeho geografickými předpoklady. Republika se nachází v centru evropské oblasti Ruska na soutoku dvou největších řek - Volhy a Kamy. Stejně jako tyto dvě řeky, se lidé Tatarstánu naučili žít v míru a harmonii. O svůj moudrý životní postoj jsou dnes ochotní se podělit s kýmkoliv, kdo do této přátelské krajiny zavítá. Unikátní místo, kde splývají Kama s Volhou, je turistickou atrakcí samo o sobě. Soutok řek je úžasným jevem, při němž se zdá, že Volha i Kama spolupracují. Dochované památky, které soutok obklopují, jsou dalším významným kulturním zážitkem.

UNESCO

Kazaň je se svými starobylými kremelskými věžemi, mešitami, kostely a velkými muzei jedinečnou turistickou atrakcí svého druhu. Není tedy divu, že bylo hlavní město Tatarstánu zařazeno na Seznam světového dědictví. Kazaňský Kreml je památkou UNESCO a "skvělým příkladem architektonické symbiózy mezi Tatary a Rusy". Mimo jiné, na Seznam světového dědictví UNESCO bylo v roce 2014 zařazeno i starobylé město Bolgar!

Kazaň: Ruské hlavní město sportu

Vítejte v ruském městě, které je domovem sportu. Celosvětová komunita sportovců tímto přívlastkem Kazaň s důvěrou označuje. Proč? V roce 2008 získala Kazaň právo hostit letní univerziádu 2013, která se setkala s velmi dobrými ohlasy. V roce 2010 získala Kazaň pořadatelství mistrovství světa ve fotbale, které se odehraje v roce 2018. Také v roce 2011 se stala Kazaň organizátorem významné sportovní události. Bylo naší ctí stát se hostitelem 16. mistrovství světa FINA World Championship. V nedeposlední řadě jsme hrdí i na možnost pořádat konfederační pohár FIFA v roce 2017. Kazaň je zkrátka místem, kde se pořádaly a pořádají velké sportovní akce. Od Mistrovství světa v pozemním hokeji v roce 2011 po velkolepý světový pohár v extrémních skocích do vody v roce 2014. Abychom byli schopni nabídnout vynikající organizační zázemí, vytvořilo město jedinečnou sportovní infrastrukturu včetně desítek moderních komplexů, které jsou k dispozici pro každodenní využití. Můžete je však navštívit i mimo oficiálně naplánované výlety a exkurze. Turisté tak mohou nahlédnout do míst, kde soutěžili ti nejlepší sportovci světa! A to zní lákavě, ne?

To není Mnichov

TO JE KAZAŇ

TATARSTÁN

Tatarstán leží na soutoku dvou velkých řek – Volhy a Kamy a tvoří něco jako most spojující evropskou a asijskou část Ruska. Svou rozlohou 67,800 km2 je tento stát větší než třeba Belgie nebo Holandsko a přibližně stejně velký jako Irsko. Po mnoho staletí zde žijí Tataři (53,2%) a Rusové (39,7%), Čuvašové a Udmuntové, Mordovinci a Marijci, Ukrajinci a Baškirové a dalších 173 etnických skupin v míru a harmonii.

Všechna práva vyhrazena, 2016